İlgileri Tanıma ve Değerlendirme Formu.

İlgileri Tanıma ve Değerlendirme Formu.

İlgileri Tanıma ve Değerlendirme Formu indirebilirsiniz. Rehber öğretmenlerimizin, öğrencilerinize uygulayabilir olduğu bir değerlendirme formudur.

 

İLGİLERİ TANIMA

 

Öğrencilerin ders konularını öğrenmeye istekli olması öğretimin hedeflerine ulaşması için bir diğer ön koşuldur. Öğrenme isteği, öğrenme gücünden (yeteneğinden) bağımsız değildir.  İnsan başarabildiği işlerden doyum sağlar ve başardığı işleri tekrar yapma isteği duyar. Bu gerçekten hareketle, öğrencilerin başarılarına bakarak ilgileri hakkında bir fikir edinmenin mümkün olduğu söylenebilir. Ancak bazı öğrenciler birden fazla alanda yetenekli olabilirler ama bunlardan sadece birini kullanıp geliştirmeye önem verebilirler. Birinci derecede sosyal bilimlere, ikinci derecede fen bilimlerine yetenekli öğrencilerin, çevrenin istek ve değerlerini dikkate alarak, fen bilimlerine yöneldikleri, vakit ve enerjilerin fen konularını öğrenmek için harcadıkları sıklıkla gözlenen bir olgudur. Öğretmenler genellikle zeki öğrencilerini fen veya matematik alanlarına teşvik etmektedirler. Bu nedenle yetenek ile ilgi arasında, doğal olarak var olması gereken ilişki yeterince gözlenememektedir.

 

 

Aynı şekilde, bir öğrencinin en başarılı olabildiği ve en çok sevdiği belli bir alan olabilir. Fakat bu öğrenci o alanda bile orta veya düşük seviyede başarılı ise, başarısına bakarak ilgisi hakkında sağlıklı bir fikir edinmek pek mümkün olmayabilir. Yine de bir kimsenin yetenekli olmadığı bir alana sürekli ilgi gösteremeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak aşağıda verilen ölçütlerle bir öğretmenin, öğrencilerinin dersine karşı ilgilerini belirlemesi mümkün olabilir.

 

 

İLGİ FORMU öğrenci yetenek formu indir onur aydoğdu rehberlik uzmanı

 

Onur AYDOĞDU

REHBERLİK UZMANIM

www.rehberlikuzmanim.com

www.onuraydogdu.com

Paylaş
Facebook
Twitter
LINKEDIN
Yazar
Onur-Ayd

Instagram

Invalid username or token.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.